گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
معافیت پزشکی

معافيت پزشکی


در حال حاضر سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مونیخ  پاسخگوی متقاضیان ساکن در اروپا می باشد.

با عنایت به هماهنگی های به عمل آمده با سازمان وظیفه عمومی ناجا، کلیه متقاضیان معافیت پزشکی می توانند با مراجعه به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود با تکمیل فرمهای مربوطه و نیز تحویل مدارک پزشکی معتبر اقدام نمایند.

متقاضیان توجه داشته باشند که مدارک ارائه شده (گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی و مدارک پزشکی و .....) ابتدا توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت تایید و توسط نمایندگی به این سرکنسولگری ارسال خواهد شد. این سرکنسولگری اسناد پزشکی را به پزشکان منتخب جهت بررسی اولیه ارسال خواهد کرد تا پزشک مربوطه نظریه خود را راجع به بیماری متقاضی در چهارچوب مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا (آیین نامه معاینه و معافیت پزشکی - مندرج در پایین همین صفحه)، به این سرکنسولگری اعلام نماید.

چنانچه بیماری مشمول در چهارچوب مقررات نظام وظیفه تشخیص داده شود، تاریخ برای حضور متقاضی در مونیخ معین خواهد گردید. مشمول موظف است در تاریخ تعیین شده در مونیخ جهت معاینات لازم حضور یابد.

بدیهی است مدارک پس از نظریه نهایی پزشک و تایید توسط این سرکنسولگری از طریق وزارت امور خارجه به سازمان وظیفه عمومی جهت بررسی و صدور کارت معافیت ارسال خواهد شد. ضمنا متقاضی باید برای پیگیری در ایران از طریق انتخاب وکیل (پدر، مادر و یا دیگر بستگان و آشنایان) اقدام نماید که در این صورت دیگر نیازی به حضور متقاضی در کمیسیونهای پزشکی ایران نخواهد بود.


مدارك مورد نیاز جهت تشكیل پرونده معافیت پزشكی

۱ - اصل مدارك پزشكی مربوط به سوابق بیماری و همچنین گزارش وضعیت فعلی بیمار كه به یكی از زبانهای فارسی ، آلمانی و یا انگلیسی بوده و به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در كشور محل اقامت مشمول رسیده باشد و یك سری كامل تصویر از آنها (در صورتیكه مدارك و سوابق پزشكی مشمول مربوط به ایران باشد باید قبل از هرگونه اقدامی آنها را به تایید سازمان نظام پزشكی ایران برساند)
۲ - تصویر برابر اصل صفحات نوشته شده گذرنامه معتبر ایرانی (۲ سری).
۳ - تصویر برابر اصل تمام صفحات شناسنامه (۲سری).
۴ - تصویر برابر اصل پشت و روی كارت ملی (۲سری).
۵ - تعداد ۶ قطعه عكس ۲ در ۳ پشت نویسی شده كه به تایید نمایندگی مربوطه رسیده باشد .
۶ - تصویر مدارك اقامتی مشمول كه به تایید نمایندگی مربوطه رسیده باشد (۲سری).
۷ - دو برگ تصویر وكالتنامه تنظیم شده از سوی مشمول برای پیگیری پرونده در وزارت امور خارجه و سازمان نظام وظیفه .
۸ - تصویرآخرین مدرك تحصیلی مشمول كه به تایید نمایندگی مربوطه رسیده باشد (۲سری) .
۹ - اصل فرم الف مربوط به درخواست معافیت پزشكی كه بصورت حضوری در نمایندگی محل اقامت مشمول تكمیل گردیده است و یك برگ تصویر آن (یك قطعه عكس مشمول در بالای فرم الصاق و مهر گردد).

تذكرات :
الف) تمامی مدارك ذكر شده در بالا میبایستی توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در كشور محل اقامت مشمول به سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مونیخ ارسال گردد و به هیچ عنوان مدارك ارسالی از طرق دیگر رسمیت نداشته و به همان شكل عودت خواهد شد .

ب) بعد از دریافت مدارك بصورت كامل ، سركنسولگری ج.ا.ایران در مونیخ با پزشك معتمد كمیسیون پزشكی هماهنگی لازم را در خصوص وقت معاینه حضوری مشمول انجام داده و مراتب را به نمایندگی محل اقامت مشمول اعلام خواهد كرد لذا در رابطه با وقت دكتر از هرگونه تماس مستقیم با نمایندگی مونیخ اجتناب نمایند

پ) بر اساس مقررات مصوب كمیسیون پزشكی ، متقاضیان این نوع معافیت میبایست برای انجام معاینات مربوطه و همچنین احراز هویت ، درتاریخی كه نمایندگی مونیخ مشخص خواهد كرد با همراه داشتن گذرنامه و دیگر مدارك هویتی ایرانی به مطب پزشك مربوطه وهمچنین سركنسولگری ج.ا.ایران در مونیخ مراجعه نمایند لذا عدم حضور مشمول در تاریخ مقرر به منزله انصراف محسوب گردیده و پرونده وی بدون هرگونه اقدامی بایگانی خواهد شد .

ت) پیگیری امور مربوط به ویزای كشور آلمان ، اقامت و اسكان مشمول( در صورت نیاز) و هزینه ویزیت پزشك و دیگرامور مربوطه بعهده شخص مشمول بوده و نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور هیچگونه مسئولیتی در قبال مسائل فوق الاشاره ندارند .

ث) تشخیص نهایی ، قبول یا رد درخواستهای معافیت پزشكی بر عهده كمیسیون پزشكی مستقر در سازمان نظام وظیفه جمهوری اسلامی ایران در داخل كشور بوده وسركنسولگری ج.ا.ایران در مونیخ نمیتواند در اینخصوص اظهار نظر نماید .

ج) متقاضیان محترم میتوانند جهت دریافت هرگونه اطلاعات در رابطه با شرایط و قوانین كمیسیون پزشكی به وب سایت سازمان نظام وظیفه مراجعه نمایند . عواقب و خسارات مادی و معنوی ناشی از عدم آگاهی از قوانین و مقررات بر عهده متقاضی میباشد .

چ) توجه به این نكته ضروریست كه در صورت رد درخواست مربوطه توسط كمیسیون پزشكی سازمان نظام وظیفه ، فرد متقاضی مشمول شناخته شده و از همان تاریخ (در صورت عدم حضور جهت انجام خدمت سربازی) غایب محسوب میگردد.

ح) لازم است متقاضیان معافیت پزشكی از ابتدای تشكیل پرونده تا صدور رای نهایی سازمان نظام وظیفه با نمایندگی محل اقامتشان در ارتباط باشند و از تماس و مكاتبه مستقیم با نمایندگی مونیخ یا پزشك مربوطه خودداری نمایند .

خ) هر یک از تصاویر مدارک می بایستی در یک کاغذ  A4  به صورت جداگانه فتوکپی گردد.

د) متقاضیان ساکن دیگر کشورها (غیر از اروپا) می توانند جهت تشکیل پرونده معافیت پزشکی با سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دوبی تماس حاصل نمایند

ذ) امور مربوط به معافیت های پزشکی خارج از کشور در اداره امور ایرانیان وزارت امور خارجه پیگیری می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 00982161153214 یا 00982161153215 تماس حاصل نمایید.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران