گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
وکالتنامه و تصدیق امضاء

جهت انجام امور وکالتنامه ضروری است ابتدا از طریق سایت میخک (www.mikhak.mfa.ir    ) اقدام نموده و پس از دریافت کد رهگیری و مدارک لازم به صورت حضوری به بخش کنسولی مراجعه نمایند. ( قبل از انجام امور کلیپ های آموزشی به دقت ملاحظه شود.)

بدیهی است بدون ارائه کد رهگیری انجام امور وکالتنامه امکان پذیر نمی باشد.

 

برای اطلاع از هزینه تصدیق امضا و وکالتنامه به هزینه خدمات کنسولی مراجعه فرمایید.

 

تعریف :

- تصدیق یا تایید اوراق و اسناد هموطنان ایرانی مقیم خارج از جمله وكالتنامه، رضایتنامه، صلح نامه، اقرانامه، تعهدنامه و ... توسط بخش سجلات سفارتخانه ها یا كنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور انجام می پذیرد.

- به منظور ایجاد سهولت در انجام امور هموطنان عزیز تعداد متنابهی از وكالتنامه های دارای متن حقوقی جهت پیگیری و انجام امور مختلف در ایران در این قسمت قرار داده شده كه می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد.

مدارك لازم:

1- حضور متقاضی و ارائه کد رهگیری

2- ارائه گذرنامه معتبرایرانی ، اصل كارت شناسنائی ملی و یا شناسنامه

3- پرداخت هزينه  تصدیق امضاء

 ملاحظات:

1-    تصدیق یا تایید اسنادی مانند وكالتنامه تنها در صورت حضور صاحب آن (موكل) در بخش كنسولی سفارت و ارائه مدارك شناسنایی معتبر ایرانی میسر خواهد بود.

2-    متن سند نباید مغایر قوانین، مقررات و شئونات (مذهبی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ...) جاری ایران و فرانسه باشد.

3-   به استناد ماده 1172 قانون مدنی واگذاری حضانت (و یا سرپرستی) فرزندان به غیر پدر یا مادر فقط با حكم دادگاه میسر خواهد بود لذا تایید این گونه اسناد مجاز نمی باشد.

4-    بر اساس ماده 678 قانون مدنی تایید وكالتنامه ای كه وكیل یا موكل آن فوت شده باشد ممنوع است.

5-   انتخاب وكیل، تنظیم و ارایه وكالتنامه مستلزم دقت و بررسی است در غیر این صورت مشكلات و صدمات غیرقابل جبرانی را ممكن است برای صاحب آن ایجاد نماید.

6-   بر اساس اطلاعیه اداره حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تصدیق یا تایید امضاء ذیل وكالتنامه یا اسناد بمنزله تایید مفاد و مندرجات آنها نبوده و دلالتی بر صحت و اعتبار آنها از لحاظ حقوقی ندارد. تشخیص صحت و اعتبار سند با مراجع قانونی و یا موسساتی است كه این گونه اسناد به آنها ارایه می شود.

7-    تایید امضاء اتباع ایران كه سن آنها كمتر از 18 سال تمام باشد مجاز نبوده و تنها امضای ولی یا قیم قانونی ایشان تایید می شود.

8-   طبق ماده واحده قانون رشد متعاملین مصوب 1312 ، رسیدن به سن 18 سال، اماره (نشان) رشد معاملاتی است. بنابراین بالغین زیر 18 سال سن، چنانچه مدعی دارا بودن رشد معاملاتی موضوع تبصره 1 ماده 1210 قانون مدنی باشند باید برای اثبات ادعای خود به طرفیت دادستان به منظور صدور حكم رشد اقامه دعوی نمایند و در این زمینه نیازی به اقامه دعوی از طرف ولی نیست با تاكید بر اینكه ولی هم می تواند در این خصوص اقدام نماید.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران