گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سلاح هسته ای هیچگاه در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار نداشته است


  چاپ        ارسال به دوست

سلاح هسته ای هیچگاه در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار نداشته است

سلاح هسته ای هیچگاه در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار نداشته است

سلاح هسته ای هیچگاه در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار نداشته است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه گفت: سلاح هسته ای هیچگاه در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار نداشته و این موضوع علاوه بر استناد به فتوای رهبر معظم انقلاب بارها از سوی آژانس بین المللی هسته ای نیز مورد تایید قرار گرفته است.

آقای بهرام قاسمی در کنفرانس «کاهش تنش در خلیج فارس» که دوشنبه ششم خردادماه در مجلس سنای فرانسه برگزار گردید، گفت: سلاح هسته ای هیچ گاه در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار نداشته و این موضوع علاوه بر اینکه مستند به فتوای رهبر معظم انقلاب می باشد، پس از توافق برجام نیز در نتیجه اجرای تعهدات ایران، ۱۴بار از سوی آژانس بین المللی هسته ای نیز مورد تایید قرار گرفته و به اثبات رسیده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: استفاده از دانش هسته صلح آمیز که در برجام نیز مورد تاکید قرار گرفته است از حقوق بدیهی ایران و موضوعی کاملاً روشن و شفاف است.

آماده گفت و گو و تعامل با کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم

آقای قاسمی افزود: ما آماده تعامل، گفت و گو و رفع سوء تفاهمات با برخی کشورهای حوزه خلیج فارس بوده و خواهیم بود. این دیگران بوده اند که تاکنون به ندای خیرخواهانه ایران در جهت کاهش تنش و تلاش برای تحکیم صلح و ثبات منطقه پاسخی نداده اند. ایران طی سالیان گذشته همواره تکرار کرده است که آماده انعقاد یک پیمان عدم تعرض و تجاوز با این کشور ها جهت ایجاد اعتماد و کمک به رفع نگرانی های ناشی از القاء ترس دیگران بوده است.

وی ادامه داد: برقراری صلح، امنیت و ثبات در منطقه زمانی می تواند با واقعیت همراه شود که منافع تمامی کشورهای خلیج فارس در نظر گرفته شود.

آمریکا باید بیاموزد با ملت بزرگ ایران نباید به درشتی سخن گوید

آقای قاسمی گفت: برجام حاصل حسن نیت ایران و یک تلاش طولانی مدت چند جانبه، جمعی، خرد گرا و یک اقدام موفق دیپلماتیک بود. اروپا نباید اجازه می داد که یک کشور و یک طرف این تفاهم به صورت یکجانبه و خلاف موازین بین المللی آن را که به تایید شورای امنیت رسیده و از پشتوانه قطعنامه ۲۲۳۱برخوردار بود، نقض نماید.

وی تصریح کرد: آمریکا باید بیاموزد با ملت بزرگ ایران نباید به درشتی سخن گوید، ملت ایران در طول تاریخ و به روش های گوناگون و خاص خود هر متجاوزی را رام و آرام نموده است. زبان مردم ایران زبان احترام و تکریم است.

آقای قاسمی گفت: این یک قصه تلخ و بسیار خطرناک است که عضو دائم شورای امنیت، قطعنامه شورای امنیت را نقض می کند و شوربختانه از دیگر کشورهای عضو شورای امنیت و سایر ملل می خواهد تا آنان هم خطای راهبردی او را تکرار کنند و با زورمداری تمام دیگر کشور ها را به تحریم ایرانیان فرا می خواند.

در منطقه هیچ کشوری به تنهایی تضمین کننده امنیت و ثبات خود نیست

آقای قاسمی تصریح کرد: ایران اعتقاد راسخ دارد که هیچ کشوری در منطقه نمی تواند به تنهایی تضمین کننده صلح و ثبات و امنیت خود باشد. برای یک ثبات پایدار و صلح و امنیت همه کشورهای منطقه باید در یک تلاش جمعی، با اراده ای راسخ و در یک همکاری مشترک در این مسیر به طور مشترک اقدام نمایند.

کنفرانس کاهش تنش در خلیج فارس با حمایت گروه دوستی فرانسه - ایران مجلس سنای فرانسه و نیز همکاری و مشارکت موسسه تحقیقاتی و مطالعات مدیترانه و خاورمیانه(iReMMO)، برگزار گردید و تعدادی از صاحبنظران، شخصیت ها و سیاستمداران فرانسوی و ایرانی، سخنرانی کردند.

در این نشست علاوه بر بهرام قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران، فلیپ بونکارر رییس گروه دوستی فرانسه و ایران و معاون کمیسیون امور اروپا مجلس سنای فرانسه، آنیس لووالوآ معاون موسسه تحقیقاتی مطالعاتی مدیترانه و خاورمیانه(iReMMO) و رنه دانزی عضو کمیسیون امور خارجه، دفاع و نیروهای مسلح مجلس سنا سخنرانی کردند.

همچنین امانوئل دوپویی مشاور حوزه دفاع، امنیت و تسلیحات و رییس موسسه آینده نگری و امنیت در اروپا موسوم به(IPSE)، کلمان ترم متخصص جغرافیای ایران و مدیر تحقیقات در مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه(CNRS) و دیدیه بیلیون متخصص خاورمیانه و ترکیه و مدیر ارشد در موسسه روابط بین الملل و استراتژی فرانسه(IRIS)با بهرام قاسمی درباره مسائل خلیج فارس به مناظره پرداختند.

 


١٥:١٨ - 1398/03/09    /    شماره : ٥٧٣٨٣٥    /    تعداد نمایش : ١٢٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران